Детальна форма-заявка


 

 


 

 

Хімічні способи видалення плям

Хімічні способи видалення плям з текстильних поверхонь.
 
Видалення плям з текстильних поверхонь - одна з найважливіших і найскладніших операцій у процесі чищення текстильних покриттів. Складність її визначається перш за все різноманіттям природи забруднюючих речовин і хімічного складу волокна оброблюваних поверхонь, а також можливістю пошкодження виробу при неправильному застосуванні препаратів для виведення плям.

Для видалення плям з текстильних поверхонь розроблено багато спеціальних хімічних засобів. Щоправда, більша частина з них виробляється з розрахунком на виведення певного виду забруднень. Але в останні роки намітилася тенденція до скорочення кількості препаратів, застосовуваних для видалення забруднень різного характеру. Багато закордонних фірм уже перейшли до виробництва універсальних хімікатів подібного роду, довівши їхню кількість до трьох - чотирьох препаратів групової дії, що є найбільш зручним і прогресивним методом виведення плям, до того ж істотно спрощує та полегшує роботу.

Конкретний спосіб видалення тієї або іншої плями залежить від складу забруднення. Тут можливі наступні види впливу: розчинення, солюбілізація, емульгування, диспергірування, хімічна й біологічна обробка забруднень.

Розчинення плямоутворюючих речовин полегшують і прискорюють механічні впливи, а також у низці випадків підігрівання розчинів для виведення плям і використання пари.

Емульгуючу дію на забруднення спричиняють водяні розчини поверхово-активних речовин (ПАР) - вони огортають часточки жиру захисною молекулярною плівкою, зменшують сили зчеплення жиру з поверхнею волокон і перетворюють їх на емульсію.

Нерозчинні забруднення за допомогою ПАР диспергуються, розпадаються на дрібні часточки, огорнуті оболонкою з молекул ПАР.

Хімічний вплив базується на перетворенні забруднень на розчинну форму або безбарвні сполуки. Таким чином плавиковою кислотою виводяться плями іржі, гіпосульфітом натрію - плями йоду. Безбарвні продукти, що утворюються в процесі, добре розчинні у воді й легко видаляються.

Біохімічний вплив наявний при видаленні білкових плям розчинами, що мають у своєму складі ферменти - ферменти виступають у ролі каталізаторів, які істотно прискорюють реакцію. Необхідно враховувати, що ферменти активні при порівняно високих температурах (50-600С при рн=6-9) і мають вибіркову дію. Одні з них розщеплюють тільки вуглеводи (цукор, крохмаль), інші - тільки білки. Тому при створенні препаратів використовують композиції на основі суміші різних ферментів, розширюючи таким чином діапазон дії процесу виведення плям.

І, нарешті, найголовніше зауваження. Варто постійно пам'ятати, що певні засоби для виведення плям можуть мати руйнуючу дію не тільки на забруднення, але й на барвник тканини й тканину безпосередньо. Тому перед застосуванням будь-якого плямовивідника необхідно перевірити його на непомітній ділянці виробу.

Будьте уважні при виборі хімії!

<<Назад