|
Навчання клінінгу
Навчання клінінгу, або де отримати навички професійного клінера
Стежачі за модою, проводячи дослідження ринку (у більшості випадків це регіональні ринки), пам’ятаючи про малобюджетність бізнесу, багато підприємців зупиняються на ідеї розвитку клінінгу у своєму регіоні.
Однак найчастіше зіштовхуються із проблемою браку знань у цій галузі...
Дещо з історії
Загальновідомо, що клінінг прийшов у Росію із Заходу, де вже більше 50 років існує як самостійна галузь. У Росії ж професійні клінінгові компанії з'явилися на початку 90-х років минулого століття і до теперішнього часу вже посіли своє місце серед інших прибуткових видів бізнесу.
Популярність клінінгу зрозуміла з багатьох причин. Для клієнтів це, у першу чергу, зменшення витрат на прибирання, підвищення якості прибирання, економія на ремонті будинку/приміщення, для керівництва - можливість зосередитися на важливіших завданнях компанії, ніж налагодження самостійної служби прибирання та ін. Для клінерів - мінімальні початкові вкладення в бізнес. Однак для того, щоб професійно і якісно працювати в цій галузі - галузі клінінгових послуг, потрібно мати певні знання й володіти навичками, а співробітникам-клінерам мати кваліфікацію, що дозволяє професійно розбиратися в прибиральному обладнанні, хімікатах та добирати оптимальні технології для конкретного об'єкта.
Я б у клінери пішов... Нехай мене навчать!
Клінінговий бізнес пов'язаний із проблемою плинності кадрів через малу привабливість професії, а тому сьогодні проблема добору персоналу і його навчання до професійного рівня найбільш актуальна. Навчання співробітників тієї або іншої компанії, як правило, відбувається за рахунок навчання навичкам професії їхніми керівниками, у ході виробничого процесу (на багатьох підприємствах у рамках так званого вступного інструктажу). Більші компанії створюють на своїй базі навчальні центри, і це значно полегшує завдання навчання молодшого виробничого персоналу.
Не лише сам бізнес, але й навчання клінінгу прийшло в Росію з-за кордону. Так і зараз дуже популярний серед клінерів, особливо початківців, тренінг Британського інституту прибиральних (клінінгових) наук (BICS) - провідного світового науково-дослідного й навчального закладу в галузі клінінгу, який проводять акредитовані BICS Навчальні центри компанії Training & Resources bureau і Раднік. У рамках цього тренінгу вивчаються технології прибирання, а по закінченні слухачі можуть одержати сертифікат самого Британського інституту клінінгових наук із присвоєнням кваліфікації: оператор професійного прибирання. У багатьох країнах наявність у прибиральника сертифіката про професійну підготовку є обов'язковою умовою для роботи в клінінговій компанії. У Росії вимоги не настільки жорсткі, і клієнт поки що не вимагає, щоб кожен Ваш співробітник міг пред'явити сертифікат. Однак, якщо професійну підготовку не пройшли менеджери, компанії важко буде переконати клієнта укласти з нею контракт.
Також більшу популярність здобувають локальні тренінги, семінари, організовані великими клінінговими компаніями, на яких розглядаються найбільш актуальні для керівників компаній теми. Так, наприклад, навесні минулого року компанія «Ронова Клінінг», разом із Міжнародною асоціацією компаній індустрії чистоти (МАКІЧ) провела семінар «Організація й ведення клінінгового бізнесу», що піднімав найважливіші питання створення, організації клінінгового бізнесу, питання юридичного характеру, складання комерційної пропозиції й розрахунку вартості контракту. Такі семінари, як правило, дуже затребувані, однак не часті й не можуть задовольнити повністю потребу в знаннях такого плану.
Обмін досвідом між компаніями, організований Міжнародною асоціацією компаній індустрії чистоти, можна розцінювати як свого роду навчання. Так, у рамках таких програм з обміну досвідом, успішно навчилися співробітники компаній "Діан-офіс-сервіс" (Москва) і "Газсервіс" (Нижній Новгород). Фахівець, який приїжджав до Москви, удосконалював свої навички з чищенні килимів і м'яких меблів.
Оператор професійного прибирання як професія
Не можна не визнати той факт, що професійної школи клінінгу в Росії поки що не існує, а попит на професійних прибиральників, або як зараз прийнято їх називати, операторів професійного прибирання, тільки росте, особливо в умовах реформування системи ЖКГ. У зв'язку з цим Московським державним університетом сервісу була розроблена програма навчання і почав свою роботу Центр підготовки кадрів для індустрії чистоти, очолюваний доктором технічних наук Агєєвим Андрієм Андрійовичем. Ця програма схвалена на урядовому рівні, і під неї виділені кошти Фондом підготовки кадрів при Департаменті розвитку малого й середнього бізнесу для підготовки й перепідготовки кадрів з клінінгу. Сьогодні цей проект унікальний, оскільки аналога подібному в Росії поки що немає. Курс складається з теоретичної й практичної частин, а також містить у собі ряд прикладних занять з екології (у співробітництві з доцентом кафедри промислової екології РХТУ Кузнєцовим В.А.), психології й техніки безпеки. Це пояснюється тим, що в клінінгу важливо не тільки знати й уміти застосувати ту або іншу технологію при виконанні робіт на об'єкті, але й уміти знайти потенційного клієнта, провести з ним переговори так, щоб контракт був укладений, а також зуміти зберегти його. Чесно кажучи, конфліктологія й урегулювання протиріч між замовником і виконавцями - досить гостра проблема в клінінгу.
А оскільки донедавна російський клінінг потребував спеціалізованої літератури, то зрозуміло, що відсутня навіть мала наукова база. Оскільки перекладні матеріали закордонних джерел не завжди адаптовані до сучасних умов російської дійсності, робота подібних освітніх центрів - справа потрібна й затребувана.
Метою даної статті не була реклама того або іншого навчального центру, радше це екскурс в існуючу систему освіти такого нового, але вже такого, що набирає обертів, виду діяльності, як клінінг.
Професійну клінінгову компанію відрізняє рівень підготовки персоналу. Інакше клієнт не побачить різниці між Вами й штатом прибиральниць, що працюють по-старому.